На автомобиле, самолете, поезде, пароходе, да как угодно, хоть пешком.
Поделись интересным рассказом!
Write comments

Re: Никто никуда не ездит? Не верю!

Пн ноя 25, 2019 23:21:39

Не нужен нам берег турецкий
Чужая земля не нужна …



Все одно сиджу вдома, всі домашні роботи майже переробив (їх ніколи не переробиш), а зуд графоманства – він же нестерпний…. :)
Весна ще не скінчилась, тому буду продовжувати.

Зазвичай, пізньою весною, у нас бувають найцікавіші автомобільні подорожі Україною і ближніми її околицями (типу Кубань- Приельбрусся :smile: ).
Цього разу нікуди далеко не поїхали. Із цікавого була лише поїздка на свято до

Дібрівського конезаводу.
Dibrivka-konezavod 002.jpg

Конезавод у с.Дібрівка недалеко від Миргорода – один із старіших і заслужених. Має свій іпподром, де раніше регулярно проводились біга. Зараз – лише це свято.
Dibrivka-konezavod 004.jpg

Я в конях не розбираюсь, не відповім зразу, чим відрізняються одна від другої масті коней, наприклад: каура, булана, савраса або ігренєва, тому не буду з завумним виглядом передруковувати статті з Вікі, просто опишу свої враження. Коней і собак вважаю найкращими супутниками людини в житті.
Dibrivka-konezavod 011.jpg

Село невелике, все заточене на розведенні коней. Розводять орловских рисаків і важковозів.
Dibrivka-konezavod 012.jpg

Свято коней у Дібрівці традиційне, щорічне, приурочене завжди до 1 Травня, Перемоги.
Це йде ще з часів сересеру, тому, що це - коні, це будьонні різних мастей і калібрів, це - ДОСААФ, армія, патріотичне виховання …
Зараз це - великі гроші і велика наша цінність!
Але все це неважлиіо, бо коли бачиш тих красенів, яких демонструють на святі, то розумієш, що вся ота накип ідеологій зійде, а краса залишиться.
Dibrivka-konezavod 005.jpg

На святах, окрім різних шоу, виїздки коней, акробатичних вправ на конях, проводять ще й забіги, як верхи, так і в колясках.
Хто там сьогодня переміг, не важливо. Цікаво слідкувати за самою гонкою, милуватись бездоганними формами і рухами коней.
Dibrivka-konezavod 008.jpg
Dibrivka-konezavod 009.jpg
Dibrivka-konezavod 010.jpg

Останнім часом почали відновлювати українські традиції, більше стало козацьких мотивів у виступах і в самій інтерпретації свята
Dibrivka-konezavod 001.jpg

А виступ цього козака просто заворожив, як красою коня, так і поставою наїзника
Dibrivka-konezavod 006.jpg

Фотка не дуже якісна, але ж яка красива і монументальна фігура-композиція!!!
Dibrivka-konezavod 007.jpg

Є багато розваг, дитячі атракціони, майданчики. Можна прокататись і самому, але тільки дитячим способом, коня на всяк-випадок ведуть з поводком в руках супроводжуючого.
Dibrivka-konezavod 040.jpg

Є де перекусити.
І ще одна гастрономічна цікавинка: завжди, коли траплялась нагода, купував кумис Дібрівського виробництва. Дуже подобається, хоча ціна на нього й височенька. Так от, не по блату, цей кумис можна придбати тільки в день цього свята. Його випускають дуже обмеженими партіями і лише за спецзаказами.

Цікаво, також, побродити територією завода, роздивитись господарство,
Dibrivka-konezavod 098.jpg
Dibrivka-konezavod 100.jpg

покормити з рук молодих лошаток.
Dibrivka-konezavod 103.jpg

Dibrivka-konezavod 106.jpg

Dibrivka-konezavod 107.jpg

А ось цікавий пристрій для крокування коней:
Відомо, що рясне пиття і постановка в денник відразу після скачки можуть привести до набряків і запалення сполучної тканини між копитною кісткою і роговою стінкою копита. Це ревматичне захворювання називається опóй. Тому перш ніж поставити коня в денник, його крокують, тобто водять кроком без навантаження.
Супроводжуючий конюх теж ходить по колу, щоб коням не скучно було.
Dibrivka-konezavod 114.jpg

На території конезаводу стоїть пам'ятник кобилі з жеребчиком. "Позувала" для нього кобила Говоруха зі своїм сином, знаменитим в майбутньому, Гранітом.
Але пам'ятник цей поставлено не їм, а легендарній кобилі Гельді, про яку розповідають напівказкову історію.
Нам її на повному серйозі розповів працівник заводу:
Dibrivka-konezavod 113.jpg

"Присвячений пам'ятник сліпий кобилі Гильді, про яку розповідають: Під час Другої світової війни частина племінних коней своїм ходом переправили в Заволжя. У стайнях залишилися лише жеребні кобили. Серед них була і гніда Гільда. Окупанти породистих кобил відправили до Німеччини. Гільда не скорилася жодному німецькому наїзникові, втекла з полону і попрямувала через пів-Европи та лінію фрогту до Дібрівки. Там її знову схопили і в липні 1942 року у вагоні товарного поїзда знову повернули з Полтави до Берліна. Протягом місяця вона вбила двох чоловік. Першим загинув необачний конюх, який занадто близько підійшов до кобили і отримав смертельний удар копитами в груди. Коли один з наїзників насмілився вивести Гільду на бігову доріжку, полонянка піднялася на задні ноги, всією вагою впала на нього і задушила. Після цього випадку щоб вона більше не намагалася втекти або нашкодити комусь, полонянці викололи очі.3 травня 1945 року Григорій Сафронюк, конюх Дібрівського конезаводу, брав участь в боях на вулицях Берліна. У глибині одного скверу солдат побачив табун коней. У кобилі, яка стояла окремо від інших, понуро опустивши голову, він впізнав Гільду. Табун і Гільду повернули у Дібрівку. Про неї зняли документальний фільм."
Не знаю, де тут правда, де ні. Приписувати тварині якісь патріотичні відчуття могли лише довбануті червоні замполіти.
Але щось у цьому дійсно було.

Ось ще стаття, більш схожа на правду на цю ж саму тему:
https://gazeta.ua/articles/history-newspaper/_gitleru-spodobalasya-nasha-gilda/534072
| +
З окупованої Полтави до Берліна влітку 1942 року товарний потяг вивіз стадо породистих рисаків із кінного заводу в Дібрівці Миргородського району. Серед них 13-річну гніду кобилу Гільду.
У липні 1933-го вона стала рекордсменкою: на Московському іподромі під час Всесоюзних змагань пробігла 1600 м за 2 хв. 5 сек. Наїзником був 63-річний Михайло Стасенко з Дібрівки. Доти жоден кінь не долав цієї відстані з такою швидкістю. Гільда побила рекорд, який на іподромі в Чикаго 1923 року встановив її батько — рисак Гільдеєць. Він пробіг цю відстань за 2 хв. 11 сек. Наїзником був теж Стасенко.
У червні 1943 року Гітлерові показували награбованих з усього світу коней, — розповідає 40-річна Леся Джеха, екскурсовод Дібрівського кінзаводу. — На Берлінському іподромі проводили показові забіги. Гітлер звернув увагу на нашу гніду Гільду — сподобалася йому. А та на його очах стала на диби й роздавила свого наїзника. —
Уже на перших секундах гонки Гільда значно випередила решту коней. Фюрер аплодував. Та коли до фінішу залишалося метрів 100, Гільда раптом зупинилася, круто підняла задні ноги і щосили вдарила ними по качалці — бричці наїзника, розбиваючи оглоблі і звільняючись від віжок. Наїзник, опинившись під її копитами, загинув.
Тут, у нас, вона була нормальна спокійна коняка, а в німців зробилася дуже строга лошадь, харапудилася дуже. Так і не приручили, — переповідає почуте про Гільду 53-річна Зінаїда Стасенко, правнучка наїзника Михайла Стасенка. — Ще розказували, що вона, як народила там жереб'я, то його від'єднали від Гільди. Давали тільки, як коло пробігала. Бо вона там і денники (стійло в конюшні. — "ГПУ") розбивала, така непокірна була. Німці запрягали Гільду, а вона не хотіла їхать. Її били. Вона качалки розбивала. —
Конюхи Берлінського іподрому так і не змогли приборкати Гільду. Вона давала себе осідлати, але завжди скидала вершника на землю. Кажуть, кобила вбила вісьмох німецьких конюхів у берлінській стайні.
Ветеринари довели, що коні дуже погано реагують на зміну мови, — пояснює Леся Джеха. — Переказували, що Гітлер наказав виколоти очі непокірній Гільді, щоб та більше ні на кого не нападала. Вбивати її заборонив, бо хотів, аби дала потомство. Невідомо, як воно було насправді. Одне око в Гільди було травмоване ще до війни — напоролася на покинутий плуг на пасовиську. А друге вона могла поранити в Німеччині об колючий дріт або гілки. Зовні Гільда здавалася зовсім сліпою. Та пізніше встановили, що на одне око вона таки трохи бачила. —

20-річний танкіст Григорій Сафронюк, який до війни був конюхом у Дібрівці, 3 травня 1945-го в одному з берлінських скверів, біля озера, побачив табун коней зі свого заводу.
Очам не повірив своїм, коли серед них упізнав Гільду. Окликнув її — і вона повернулася на голос, — продовжує Леся Василівна. — Танкіст повідомив радянському командуванню про дібрівських коней і кобиломаток. І восени 1945-го табун поїздом довезли до нашої залізничної станції й випустили. А Гільда, практично сліпа, вела весь табун на рідний кінзавод. На іржання тоді висипали мало не всі жителі Дібрівки. —
Був серед них і 75-річний Михайло Стасенко. "Спочатку я побачив гриви, тоді голови, тоді пилюку з-під тупоту копит, — описував згодом ту сцену в місцевій газеті. — Коли коні наблизилися, взяли мене в коло і кожна протягнула мені свою морду. Того дня аж до самого вечора був я пастухом рідного табуна. А надвечір загнав коней у стайні. І диво дивне! Коні розбрелися по тих загінках, де стояли раніше, ще до війни. У коней дуже хороша пам'ять".
У Дібрівці живе 87-річна Мотрона Панасенко, яка працювала з Михайлом Ста¬сенком.
Я була на маточній бригаді, а Михайло Дмитрович — тренером, — розповідає. — Гільда в мене в отдєлєнії стояла, як її привели сюди після війни. Наші конюхи, які з нею в Німеччині були, розповідали, що Гільда там нікого не признавала. Через це їй там випекли очі, це точно, — переконує. — А вона ж — кобила-чемпіон. Від нас ішла лю¬бісінька здорова, бачила на два ока. Ми водили коней на Дібрівську станцію грузити при німцях. Усіх коней найкращих із заводу тоді гоном погнали на поїзди і повезли в Німеччину. Племінних усіх. Назад як поверталися, наша працівниця Одарка Ромодан до самої смерті Гільду доглядала — років з десять. Виведе було її на поле, попасе. Вона сліпа була — сама не паслася. Ще кілька лошат привела. Я пам'ятаю одного жеребчика Глібта. Михайло Дмитрович до Гільди часто заходив. То морквиною годував, то цукром. Гільда померла від старості. Одвезли на скотомогильник, та й усе. —
Нині перед конторою Дібрівського кінного заводу стоїть бронзовий пам'ятник кобилі й лошаті — в натуральну величину. Кажуть, що то Гільді.
Насправді прототипом стала кобила Говоруха. Вона привела 21 здорове жереб'я, — пояснює Леся Джеха. — Коні в середньому живуть 25–35 років. Лоша потрібно виношувати 333 дні — 11 місяців. У Дібрівці ходить повір'я, що той, хто до тієї бронзової кобили доторкнеться, — усміхається, — матиме кінське здоров'я. —
1 339 200 кілометрів наїздив на бігових доріжках іподромів майстер-наїзник міжнародного класу Михайло Стасенко (1870-1958) із Дібрівського кінзаводу Миргородського району Полтавщини. Він 58 років тренував породистих рисаків для кінних забігів, навчав наїзників. Виграв п'ять нагород Дербі — ¬головний приз у скакових і бігових випробуваннях коней — на різних іподромах світу. Встановив 30 всесоюзних рекордів.
Наїзника Михайла Стасенка поховали в одній могилі із сестрою
Мій прадід ходив на завод спочатку як любитель коней, тоді вивчився на наїзника, — розповідає про Михайла Стасенка — опікуна кобили-рекордсменки Гільди — його правнучка Зінаїда Стасенко, 53 роки. — З маленького лошати бачив, чи буде з нього діло. Починав одразу тренувати його, придумував як, коли й чим годувати. Як забіги, то в нас повна хата людей — знамениті наїзники в нас удома гостювали. Ми під столами спали, бо місця не вистачало. Мені года 4 тоді було. Прадід мав четверо синів і доньку. Але більш ніхто з нашого роду не став наїзником. Розказували, що він у руках був дуже сильний. У Києві на іподромі шкіряні віжки на міцність руками перевіряв. Візьме одну, рвоне, і каже: "Слабкі". Був великий фанат коней. У 70 з лишнім год працював на племчастині. Запряжуть йому коня, він на ньому поскаче і просить перепрягти іншого. У 74 роки ще ¬їздив. На конюшню до останнього ходив. —
Навіть у 70 років Михайло Стасенко здобув найвищий у світі кінний приз Дербі на ним же вихованій кобилі Баядерці в Москві. Це була його остання перемога, — каже 40-річна Леся Джеха, екскурсовод Дібрівського кінзаводу. — А за життя він був і в Англії, і в Франції, і в Америці. Йому навіть пропонували там залишитися. Але він говорив: "Ні за що на світі не проміняю своїх дібрівських рисаків". З усіма своїми перемогами він повертався в Дібрівку. —
Після війни Михайло Дмитрович жив тут зі своєю сестрою Євдокією, дружина його тоді вже померла, — розповідає 87-річна Мотрона Панасенко. — Його всі поважали, хороший чоловік був, добрий. Був середнього зросту, круглолиций. Мав широкі брови, я його вже сідого знала. Мав кріпку статуру, великі, здоровенні просто кулаки. Крєпкий мужик, одним словом. Завжди його бачила біля коней, до останніх років. Був тренером наїзників, давав поради, тренував і коней. Як помер, на другий день після нього померла й сестра його Євдокія. Їх в одній могилі й поховали. На похорон дуже багато людей прийшли. —
У рідному селі він і помер у 88 років. Нині в будинку Михайла Стасенка обладнали їдальню Дібрівського кінного заводу.

Що там не говори, а ця кобила, Гільда, - знаменитість!

Ну от, з весною закінчено. :alc:

Далі ще літо, осінь, багато цікавого.
Але то буде окрема пісня. :lam:
Sysopaty

Re: Никто никуда не ездит? Не верю!

Вт ноя 26, 2019 09:13:48

healix писал(а):Ходили слухи, что дерево источает. Какую-то малую дозу. То ли во время цветения, то ли просто так...
Типа, нельзя садить близко к жилым постройкам.


Цианид - он же цианид калия, он же синильная кислота, ну и соли синильной кислоты - это тоже цианиды. В чистом виде в природе не встречается, так как оно нестабильно - летучее, окисляется, подвержено гидролизу. В летучем состоянии практически безвредна. Является продуктом расщепления более сложного соединения амигдалина. Для расщепления до синильной кислоты нужны конкретные ферменты. Амигдалин содержится в косточках, так как закрытая среда.
Вот выдержка:
Амигдалин содержится в растениях семейства розоцветных (род слива — вишня, алыча, сакура, черешня, персик, абрикос, миндаль, черемуха, слива), а также в представителях семейств злаки, бобовые, адоксовые (род бузина), льновые (род лен), молочайные (род маниок). Содержание амигдалина в ягодах и фруктах зависит от множества различных факторов. Так, в семечках яблок его может быть от 1 до 4 мг/кг. В свежевыжатом яблочном соке — 0,01−0,04 мг/мл, а в пакетированном соке — 0,001−0,007 мл/мл. Для сравнения: абрикосовые косточки содержат 89−2170 мг/кг.


Пишут, что смертельная доза синильной кислоты - 2,5 мг/кг массы тела. Это очень много.

Цианиды расщепляются на более безвредные вещества под воздействием температуры (даже нагрева солнцем), кислорода. Вернее, там шаг возникновения цианидов не возникает, из-за разрушения необходимых к расщеплению ферментов. Действие цианидов полностью нейтрализуется простым сахаром, вернее глюкозой.
Sysopaty

Re: Никто никуда не ездит? Не верю!

Вт ноя 26, 2019 14:11:41

Не читав похапцем.

Появився час. Почитав, подивився фото. Чудовий екскурс в життя навколо нас. :)

Гарне фото:
| +
Изображение


| +
Когось мені коняшка нагадує.. :)
Изображение
Write comments